2016-2017 Successes

PE Department Awards 

Presentation of the Paul Cups

For outstanding all-round contribution to school sport

Awarded to 

Maddie Shaw and Jack Odams

The ‘Golden’ Eight’

This award is for the eight students in Year 10 who have consistently demonstrated outstanding sportsmanship during PE extra-curricular work throughout their time at Kingsmead. 

Sophie Bond

Isabella Fasciani

Harrison Freeman

Edward Howard

Jack Odams

Lilly Power

Maddie Shaw

John Sujak

Sports Ambassador Awards 

Sophie Bond

Maddie Shaw

Sporting Achievements Team Awards

Year 8 Girls Indoor Athletics County Champions

Year 10 Rugby Runners Up 

Year 9 Rugby Joint County Champions

Under 14 Girls Futsal 3rd in County Championships 

Under 14 Boys Futsal Taunton Area Winners 

Year 8 Girls Hockey County Champions 

Under 15 Boys Handball County Runners Up

Under 13 Boys Handball County Runners Up 

Under 15 Girls Handball County Runners Up 

Year 7 Boys, Year 8 Boys, Year 8 Girls, Year 9 Boys, Year 10 Girls and Year 10 Boys all Area Athletics Champions and competing in the County Championships in July.

Year 7 and Year 8 Girls Rounders teams are both Area Champions and competing in the County Championships in July. 

Year 9 Boys 8 a side Cricket team: 3rd in County Championships.

Individual honours (achieved through a nomination by school)

County Honours achieved by:

Ruby Porter, Poppy Tuaima, Hanna Jarvis (Netball)

Ruby Porter (Javelin), Hanna Jarvis (Shot), Maddie Shaw (Javelin), Kurt Gilbert (Pole Vault)

Tom Heal (Cross Country)

Jack Odams (Rugby)

Invited into the Bristol RFC Academy: Jack Odams

Invited into the Bristol RFC player development program

Marlee Cordy, Kurt Gilbert, Olly Hale, Reece Hale, Edward Howard, Jacob Llewellyn, Morgan Ormerod, Lawrence Priest, Will Thorne 

Core Council Representatives

Year 7            Lucie Lancaster                              Oban Mackie

Year 8            Milly How                                        Tom Heal

Year 9            Maeah Baverstock                       Thomas Penny

Year 10         Lucy Wray                                       Brandon Franklin

                       

 Platinum Core Values 

7Fn                Amelia Kybert                                Barle

7Ps                 Josh MacCormick                         Otter

7Fn                Maura Risely                                  Barle

8Ls                 Samuel Woollaston                     Parrett